Podróż do Włoch może być świetnym przeżyciem, ponieważ jest tu co zwiedzić i gdzie wypocząć. Wczasy we Włoszech to również poznawanie uroków wspaniałych miast, w których można poczuć prawdziwy włoski klimat, a także zanurzyć się w tradycji i historii tego kraju.

Turyn
Turyn

Jednym z nich jest Turyn, ulokowany w północno-zachodniej części Włoch. To Stolica Piemontu i zarazem jeden z największych ośrodków przemysłowych, akademickich i kulturalnych w kraju. Można tu podziwiać wiele zabytków, z których najwięcej jest pałaców i kościołów. Warto odwiedzić chociażby renesansową katedrę powstałą w XV-XVII wieku, czy piękne barokowe kościoły: San Lorenzo oraz San Carlo. Na odkrycie czeka również kościół San Domenico, który został wzniesiony w pierwszej połowie XIV wieku oraz przepiękny Pałac Królewski z XVII wieku. Warto także zobaczyć Palazzo dell’Academia delle Scienze z XVII wieku czy Palazzo Madama z XII-XV wieku, który wewnątrz posiada Muzeum Sztuki Antycznej pełne niesamowitych zbiorów. W Turynie można znaleźć również Muzeum Egipskie, w którym podziwiać można niezwykle cenną kolekcję oraz Park miejski będący zarazem skansenem wsi piemonckiej. Poza tym miasto to zachwyca wspaniałymi widokami, wzgórzami i dolinami pełnymi ogrodów i parków. Turyn posiada również renomowane uniwersytety znane głównie ze studiów nauk ścisłych, historii oraz ekonomii.

 

Wenecja
Wenecja

Bardzo wiele turystów wybierając Włochy zmierza do Wenecji. Miasto to bowiem przesiąknięte jest romantyzmem oraz atmosferą niespotykaną nigdzie indziej. Wenecja ulokowana jest na północy Włoch na 118 wysepkach, które wchodzą w skład archipelagu położonego w samym centrum laguny zamykającej Zatokę Wenecką. Jest tu około 15 kanałów wzdłuż których można spacerować lub też wybrać się na wycieczkę tramwajem wodnym czy przepłynąć je gondolami. Najdłuższy z nich nosi nazwę Canal Grande, a w XV wieku był nazywany „najpiękniejsza ulicą świata”. Tutaj można także podziwiać najbardziej znane pałace, a architektura rozciągająca się wzdłuż kanału i pochodząca z różnych okresów wyrażona jest w niesamowitym weneckim stylu. Warto zobaczyć również cztery mosty, które ulokowane są nad Canal Grande, najsłynniejszy z nich zaś to Ponte di Rialto. Będąc w Wenecji nie można zapomnieć o odwiedzeniu Bazyliki św. Marka, która stanowi najcenniejszy sakralny zabytek tego miasta, czy też Pałacu Dożów, w którym na wyjątkową uwagę zasługują Złote Schody, Schody Gigantów oraz Sala Wielkiej Rady. Do zabytków, których nie da się przegapić należą również Wieża Zegarowa, Dzwonnica św. Marka czy Santa Maria della Salut, a to dopiero początek atrakcji, których nie brak w tym niesamowitym mieście.

 

Florencja
Florencja

Florencja to kolejna perełka Włoszech. Ulokowana w środkowej części kraju zachwyca zwiedzających. Znajduje się ona u stóp Apeninów i jest stolicą Toskanii, pełną zabytków i urokliwych miejsc. Warto tu zobaczyć między innymi katedrę Santa Maria del Fiore posiadająca ogromną ceglaną kopułę, z której szczytu rozciąga się cudowny widok na miasto. Równie piękne widoki czekają na dzwonnicy Campanile di Giotto, która posiada 414 stopni do pokonania oraz na placu Michała Anioła. Jednym z najważniejszych zabytków Florencji jest niewątpliwie Pałac Uffizi, który jest obecnie również jednym z najistotniejszych muzeów malarstwa na całym świecie. Co ciekawe można tu zobaczyć wizerunki polskich władców i książąt. Miasto to posiada również przepiękne Ogrody Boboli, w których można znaleźć wysepkę z bujną roślinnością, jezioro oraz majestatyczną aleję Viottolone ozdobioną serią cyprysów oraz pinii. Florencja to także Piazza della Signoria, czyli plac w samym jej centrum. Uwielbiają go turyści oraz mieszkańcy. Fascynują ich bowiem wspaniałe rzeźby, Pałac Vecchio oraz fontanna Neptuna. Można tu znaleźć również rzeźbę Dawida będącą kopią oryginalnego dzieła Michała Anioła.

 

Mediolan
Mediolan

Włochy to także jedno z najbogatszych miast Europy, czyli Mediolan, światowa stolica mody. Ulokowany jest on w Lombardii, dokładniej w północno-zachodniej części kraju. Nieodłączną częścią krajobrazu miasta są tramwaje, jednakże warto także podróżować pieszo, bowiem w mieście wszędzie jest stosunkowo blisko. W Mediolanie warto zobaczyć Katedrę, która najpiękniej prezentuje się w czasie słonecznej pogody. Posiada ona trzydzieści strzelistych i białych wież, neogotyckie okna ostrołukowe oraz barokową fasadę a jej budowa trwała prawie pięćset lat. Niezwykle interesująca jest również Fasada Duomo, którą zdobi około 3500 rzeź. Drzwi Katedry zaś zachwycają bogatym zdobieniem, które przedstawia płaskorzeźby z brązu. Mediolan to także mnóstwo restauracji oraz kawiarenek. Największym parkiem jest Parco Sempione, który został zaprojektowany na wzór ogrodów angielskich. Można tu wypocząć oraz zobaczyć zamek z czerwonej cegły – Castello Sforzesco, który prócz pięknych wież posiada również interesującą i burzliwą historię.

 

 

Neapol
Neapol

Warto także zobaczyć pachnące pizzą miasto Neapol, które ulokowane jest na tarasach u stóp Wezuwiusza nad Zatoką Neapolitańską. Posiada on tyle atrakcji, że najlepiej zarezerwować sobie parę dni, by móc poczuć atmosferę tego miejsca. Już sama starówka wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, a kościoły, płace, zamki i galerie sztuki zapewniają rozrywkę i doznania estetyczne. W Narodowym Muzeum Archeologicznym można podziwiać najstarsze znaleziska z Herkulanum i Pompejów, które zasypał popiół wulkaniczny. Na odwiedzenie czeka również Pałac Królewski, andegaweński dwór króleski Castel Nuovo czy Katedra św. Januarego. Warto wybrać się także kolejką linową Montesanto do opactwa Certosa di San Martino oraz zamku Sant’Elmo. Będąc w Neapolu nie można zapomnieć o Teatro San Carlo, który przylega do Pałacu Królewskiego od strony via San Carlo. To największy z teatrów operowych w całej Europie. Jego budowę polecił Karol III Burbon, a działalność teatru rozpoczęła się w 1737 roku. W środku budynku znajduje się piękna loża królewska, warto też zwrócić uwagę na fresk, który zdobi sklepienie.

Podoba Ci się? Polub nas na: