Włoska kuchnia to czysta ambrozja, pełna smaków, zapachów i świeżych składników. Jednocześnie oprócz niezwykłych dań znana jest ze swojej kawy parzonej na mnóstwo sposobów, czy drinków i alkoholi, które są podstawą do celebracji z najbliższymi. Każdy region zaś słynie z nieco innych napojów, które warto spróbować będąc na wczasach we Włoszech.

Tradycyjne włoskie trunki, które potrafią zachwycić

Pola winogron we WłoszechPopularnym włoskim alkoholem jest oczywiście wino. Włosi są jego największym producentem na świece, a zajmują się tym już od 3000 lat. Nie sposób tu wymienić wszystkich odmian winorośli i poszczególnych szczepów, jednakże na pewno warto poszukiwać swojego smaku w zależności od miejsca, w którym akurat spędzamy wakacje.

Jednym z nich jest lubiane na całym świecie Martini. To wino aromatyzowane, które klasyfikuje się jako wermut. Warto spróbować każdego z czterech rodzajów tego trunku: czerwonego – Martini Rosso, białego – Martini Bianco, różowego – Martini Rosato, czy też stworzonego w 1900 roku – Martini Extra Dry.

Jeśli zaś chodzi o likiery to najpopularniejszym jest Campari. Ma on niezwykle czerwoną barwę i zawiera 25 procent alkoholu. Prawdopodobnie po dziś dzień receptura jest taka sama, jak w 1867 roku, gdy została opracowana przez Gaspara Campari. Co ciekawe likier ten w składzie prawie sześćdziesiąt przeróżnych składników – przyprawy, korę, skórki z owoców, czy gorzkie zioła.

Co ciekawe Grecy posiadają także trunek, który podaje się przed posiłkiem, by pobudzić apetyt. Mowa tu o Aperolu, który ma około 11 procent alkoholu i jasno czerwoną barwę. Można w nim wyczuć lekką goryczkę oraz smak ziół, pomarańczy czy rabarbaru.

Oprócz propozycji opisanych powyżej, trudno byłoby nie wspomnieć o Spritzie – najbardziej znanym włoskim drinku, czy mocnej Grappie. Wspaniałe i bardzo popularnie na świecie jest też Amaretto – likier o słodkim smaku z lekką goryczką. Jak widać Włosi potrafią zachwycać nie tylko smakiem swoich trunków, ale i ich różnorodnością. Najlepiej smakują oczywiście te domowe, dlatego warto o nie pytać będąc w restauracjach i pensjonatach.

 

Podoba Ci się? Polub nas na: