Lipari to największa z wysp należących do archipelagu Wysp Liparyjskich (lub też inaczej – Eolskich), położona na Morzu Tyrreńskim na północ od Sycylii. Ta włoska wyspa pochodzenia wulkanicznego stanowi niezwykle popularny kierunek dla bardzo wielu turystów z całego świata, zwłaszcza w sezonie, dlatego też warto odwiedzać ją poza najgorętszym okresem wakacyjnym. Zwłaszcza, że Liparia ma bardzo wiele do zaoferowania i jest naprawdę magicznym miejscem.

Co warto zobaczyć na tej niezwykłej włoskiej wyspie?

Wybierając się na wakacje do Lipari warto odwiedzić największe miasto i port o tej samej nazwie. Jest to bowiem bardzo interesujący zakątek. Na odwiedzających czekają tu liczne zabytki, takie jak katedra pod wezwaniem św. Bartolomeusza, która powstała w 1084 roku. Posiada ona urocze krużganki wsparte na kolumnach doryckich, a jej twórcą był władca normański Ruggero. Niedaleko miasta zaś można zobaczyć ogromne starożytne cmentarzysko. Jest ono pozostałością po czasach grecko-rzymskich. Gdy miały miejsce wykopaliska, wydobyto tu ponad 1,3 tysiąca grobów. To jedno z najbogatszych cmentarzysk w całym regionie Sycylii.

Widok na Wyspę Lipari
Widok na Lipari

Warto odwiedzić także wieżę widokową Quattrocchi, której otoczenie zachwyca bajkowymi zatoczkami, a także przepięknym krajobrazem i widokiem na wyspę Vulcano znajdującą się nieopodal. Będąc tu można dostrzec także skały morskie oraz wejść na górę Pelato. Ta ostatnia atrakcja kusi przede wszystkim też dlatego, że widać z niej wylewy obsydiany w Rocche Rosse i Sparanello, a także białą otchłań – Campo Bianco.

Wyspa Liparia jest jedną z najciekawszych z całego archipelagu pod względem znajdujących się tutaj zabytków. Można tu odwiedzić chociażby Zamek Lipari, a w nim Muzeum Eolskie czy pałac biskupi i liczne kościoły.

Wyspa ta idealnie nadaje się także dla miłośników plażowania. W tym celu warto udać się do Canneto, gdzie czeka przejrzysta woda i kamienista plaża z pięknym widokiem. Poza tym Lipari stanowi wspaniałą bazę wypadową na pozostałe wyspy, które należą do archipelagu, a jednocześnie można się stąd wybrać chociaż na jeden dzień do Sycylii.

Wyspa Lipari to włoski klimat, niezwykle ciekawe zabytki, a co za tym idzie – mnóstwo opowieści i ciekawostek. To urokliwe zatoczki, przepiękne widoki i możliwość zagubienia się wśród wąskich uliczek. Niewątpliwie każdy może znaleźć tu dla siebie coś cennego i wrócić z garścią pięknych wspomnień.

 

Podoba Ci się? Polub nas na:
Wyspa Lipari