Zabytki San Gimignano
Zabytki San Gimignano

Chcąc przejść się pieszo przez San Gimignano bez zwiedzania czegokolwiek, wystarczy poświęcić na to dwadzieścia minut czasu. Chcąc to zrobić, ale przy okazji odkrywając tutejsze historyczne zabytki, należy mieć wolny cały dzień – choć i tyle nie wszystkim wystarcza.

San Gimignano jest bardzo niewielką miejscowością położoną w Toskanii, włoskim regionie znajdującym się w północno-zachodniej części Półwyspu Apenińskiego. W miesiącach od czerwca do września temperatura utrzymuje się tu na poziomie 28-30 stopni Celsjusza. Najmniej polecanym miesiącem do odwiedzenia San Gimignano jest listopad, gdyż wtedy występują opady deszczu.

Geneza miasteczka sięga czasów starożytnych i przewiduje się, że w okresie ok. II w p.n.e była to osada ludu Etrusków. Historycy mają pewność, że San Gimignano funkcjonowało w X wieku jako istotny punkt tranzytowy.

Co zobaczyć i zwiedzić w San Gimignano?

Toskańskie miasteczko jest znane głównie ze względu na sylwetki średniowiecznych wież, które do obecnych czasów przetrwały w ilości 14 (oryginalnie było 72). Pełniły one funkcje ochronne dla zamożnych mieszkańców San Gimignano, którzy kryli się na szczytach wież, gdy na miasto napadał wróg i plądrował dzielnice. Miejskie zabudowania można podziwiać ze znacznej wysokości również i dzisiaj, a to za sprawą ratusza i jego wieży o wysokości 54 metrów. Jest ona udostępniona dla odwiedzających.

Muzeum „San Gimignano 1300” pozwala odwiedzającym je gościom cofnąć się o 700 lat. Zgodnie z tak dawną datą postanowiono zbudować miniaturową makietę miasteczka, prezentującą średniowieczną codzienność. O historycznych atrakcjach można również mówić w przypadku XII-wiecznej kolegiaty Santa Maria Assunta. Wewnętrzne ściany tej świątyni zostały ozdobione malowidłami, przedstawiającymi sceny rodzajowe ze Starego i Nowego Testamentu.

Turystom, którzy chcą się uwolnić od tłumów zwiedzających San Gimignano, polecana jest ścieżka przyrodnicza biegnąca wokół miasteczka. Zapewnia ona ciekawe widoki toskańskiej prowincji. Aby ją odnaleźć, należy szukać drogowskazów z namalowanym piechurem.

Warto wiedzieć, że w każdy czwartek na Piazza del Duomo odbywa się targ, zaś w obrębie murów otaczających San Gimignano turyści nie mogą się przemieszczać samochodami. Młodsi turyści docenią również fakt, iż zabytkowe lokacje miejscowości zostały wirtualnie przeniesione do gry komputerowej „Assasin’s Creed II”.

San Gimignano jest miastem, gdzie zatrzymują się turyści spędzający objazdowe wakacje we Włoszech. Ze średniowiecznego miasteczka blisko jest bowiem do Florencji czy do Sieny.

Podoba Ci się? Polub nas na:
San Gimignano