Kuchnia włoska jest chyba jedną z najbardziej znanych w Europie. Jej delikatny, śródziemnomorski smak, przeplatany jest z dobrze zakorzenionymi wpływami europejskimi. I właśnie dlatego wielu Polaków tak bardzo lubi potrawy rodem z Półwyspu Apenińskiego.

Wpływy i smaki włoskiej kuchni

Danie włoskiej kuchni
Włoskie smaki

Włoska kuchnia to bogactwo warzyw rodem z południa Europy. Nie brakuje więc tutaj oliwy, pomidorów, cebuli i czosnku. Duże znaczenie mają tu również owoce morza, choć nie są one tak bardzo popularne, jak mogłoby się to wydawać większości Polaków. Kolejną cechą charakterystyczną włoskiej kuchni, jest oczywiście… świeżość. Tak, Włosi przyzwyczaili nas do przygotowywania potraw ze świeżych i naturalnych składników, dostępnych dosłownie wszędzie.

Najpopularniejsze dania włoskie;

1. Pizza – to danie, które od razu kojarzy się nam z klimatem Półwyspu Apenińskiego. Nic w tym dziwnego. Doczekało się ono tak wielu modyfikacji, że wyodrębnienie tradycyjnego włoskiego pierwowzoru tego smacznego dania, nawet dla Włochów jest sporym problemem.

2. Spaghetti – makaron na różne sposoby (a zwłaszcza po bolońsku) to kolejna, tradycyjna potrawa. Najczęściej jest ona podawana z tartym chlebem.

3. Bruschetta – to tradycyjne, włoskie grzanki, posmarowane oliwą. Zwykle zawierają różne dodatki, najczęściej w postaci pomidorów.

Ciekawostki o kuchni włoskiej

Smaki Włoch to nie tylko popularne dania, ale również szereg ciekawostek i zwyczajów z nimi związanych;

– Dla Włochów najważniejszym oznaczeniem jest DOC. Dokument ten poświadcza, że dany produkt został wyprodukowany na danym obszarze, z zachowaniem odpowiednich, tradycyjnych receptur.

– Jednym z największych skarbów włoskiej kuchni są… trufle. Słynie z nich zwłaszcza okolica Piemontu.

– Włosi są jednym z największych konsumentów wina. Rocznie potrafią wypić aż 22 milionów hektolitrów tego niezwykłego trunku.

Podsumowując, kuchnia włoska należy do jednych z najciekawszych a zarazem – najbardziej oryginalnych kuchni europejskich. Dlatego warto ją wypróbować.

 

Podoba Ci się? Polub nas na: