Rzym - Watykan
Bazylika Św. Piotra w Watykanie

Watykan to niesamowity kraj, bowiem znajduje się on we Włoszech, jest z jednej strony stolicą, a jednocześnie stanowi niezależne Państwo Watykańskie. To najmniejszy kraj świata, jeśli chodzi o powierzchnię, a zarazem jest on siedzibą najwyższych władz Kościoła Katolickiego.

Jego historia sięga aż IV wieku, a nazwa oznacza „proroczy, przepowiadający przyszłość, wieszczy, wróżebny”. Początkowo miejsce to nie stanowiło siedziby papieży, a Lateran, sam Watykan zaś odwiedzano dla Grobu Św. Piotra. Przeniesienie dokonał dopiero Grzegorz XI w 1377 roku.

W państwie tym najważniejszym zabytkiem jest Bazylika Św. Piotra, która powstała w latach 1506-1626. Znajduje się ona podobno w miejscu, w którym został ukrzyżowany i pochowany święty Piotr. To on jest uznawany za pierwszego papieża przez chrześcijan. Wejście do bazyliki jest bezpłatne.

Watykan prócz miejsc sakralnych posiada także liczne muzea, które ulokowane są na granicy z Rzymem. Ich zbiory są tak okazałe, że zobaczenie wszystkiego zajęłoby ponad 8 lat, niemniej warto spróbować odwiedzić chociaż kilka z nich. Niezwykle ciekawym muzeum jest Pinakoteka z kolekcją ikon bizantyjskich czy Muzeum Pio-Clementino ze zbiorem rzeźb rzymskich.

Watykan to także komnaty, galerie oraz rozległy cmentarz znajdujący się pod Bazyliką Św. Piotra czyli Groty Watykańskie. Można tu zobaczyć groby wielu papieży, w tym miejsce pochówku Jana Pawła II. Warto również odwiedzić Bazylikę Konstantyńską posiadającą pięć naw oraz centrum z grobowcem, a to dopiero początek atrakcji, które czekają w tym jakże niezwykłym mieście-państwie.

To właśnie tutaj, w Watykanie rozgrywają się najważniejsze dla katolików wybory dotyczące głowy Kościoła.

Podoba Ci się? Polub nas na:
Watykan